ایران بزرگترین واردکننده سویای آمریکا شد

درحالی‌که چین با افزایش تعرفه، واردات سویا از آمریکا را به صفر نزدیک کرده، ایران با افزایش قابل‌توجه واردات، به بزرگ‌ترین واردکننده این محصول از آمریکا تبدیل شد؛ اقدامی که این شائبه را به دنبال دارد که بخشی از تلاش چین علیه آمریکا در جنگ تجاری با این کشور را خنثی می‌کند.

این اتفاق با توجه به نزدیکی به انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا، می‌تواند حتی اوضاع ترامپ و حزب جمهوری‌خواه را تقویت کند. ازاین‌جهت این سؤال مطرح است که چرا باید ناخواسته چنین کمکی به ترامپ کرده باشیم؟

به گزارش بیم کو نیوز، هرساله آمریکا منبع اصلی صادرات سویا به چین با بیشترین میزان ۳۵.۷ میلیون تن در سال بوده، اما برخلاف سال‌های گذشته با توجه به‌به وجود آمدن تنش تجاری میان دو کشور، چین در سال جاری تعرفه واردات تولیدات کشاورزی آمریکا ازجمله سویا به این کشور را افزایش داد.

بر همین اساس، صادرات آمریکا به چین تنها در هشت ماه اول سال ۲۰۱۸ با ۳۱ درصد و تنها در ماه آگوست با ۹۵ درصد کاهش همراه بوده است. به‌طورکلی آمریکا توانسته تنها در هشت ماه اول سال جاری به مقدار ۷.۸۴ میلیون تن سویا به کشور چین صادر کند که این مقدار نسبت به حجم صادرات سال گذشته از ۱۱.۳۸ میلیون به ۳.۵۴ میلیون تن رسیده است.

در ماه آگوست، تنها ۶۷ هزار تن سویا از کشور آمریکا به چین صادر شد که این مقدار به‌منزله کاهش ۹۵ درصدی صادرات در سال جاری می‌باشد.

از طرف دیگر، حجم خشکبار صادراتی آمریکا به ایران از ژانویه سال ۲۰۱۶ تا جولای ۲۰۱۸ تنها به مقدار ۸۲ هزار تن بوده است که برخلاف این سالها، تنها در ماه آگوست سال ۲۰۱۸ حجم صادرات سویا آمریکا به ایران به مقدار ۴۱۴ هزار تن معادل پنج برابر حجم دو سال گذشته رسیده است. با این شرایط باید گفت که ۱۳ درصد از حجم کل صادرات سویا آمریکا در سال ۲۰۱۸ به ایران بوده است.

پیتر سند مدیر تحلیلی خبرگزاری بیمکو طی سخنانی عنوان کرد، عمده دلیل بالا رفتن حجم تبادلات خشکبار میان آمریکا و ایران به تنش به وجود آمده میان پکن و واشنگتن مربوط است، اما هیچ‌کس در جهان انتظار چنین اشتیاقی از ایران برای خرید سویای آمریکا را نداشت.

 

دیدگاه ها بسته شده است