عمل وازکتومی (عقیم کردن) خطری برای سلامتی

در عمل وازکتومی با قطع لوله‌هایی از انتقال اسپرم‌ها جلوگیری می‌شود. در این حالت اسپرم‌ها به درون جریان خون نفوذ می‌کنند. یافته‌های تحقیقات جدید دانشمندان نشان داد: عمل وازکتومی ممکن است خطر بروز نوعی بیماری مغزی را تشدید کند.

این بیماری بانام آفاقی پیشرفته اولیه (PPA) به‌تدریج توانایی صحبت کردن، خواندن و نوشتن را از بیمار می‌گیرد و بین دهه 40 و 50 عمر بروز می‌کند. محققان دانشکده پزشکی دانشگاه "نورث وسترن" در تحقیقی 47 مرد مبتلابه PPA را با 57 مرد با همان سن و تحصیلات و برخوردار از توانایی‌های ذهنی طبیعی مقایسه کردند. 40 درصد از بیماران مبتلابه PPA در این آزمایش عمل وازکتومی را تجربه کرده بود که این تعداد با 16 درصد از مردان گروه کنترل قیاس شدند.

در گروه مبتلابه PPA افرادی که وازکتومی کرده بودند 4 سال زودتر از افرادی که این عمل را تجربه نکرده بودند، به بیماری مبتلا شدند. در عمل وازکتومی با قطع لوله‌هایی از انتقال اسپرم‌ها جلوگیری می‌شود. در این حالت اسپرم‌ها به درون جریان خون نفوذ می‌کنند.

آزمایش‌ها قبلی نشان داده بود: سیستم ایمنی بسیاری از مردان آنتی‌بادی‌هایی را برای حمله به اسپرم‌ها در جریان خون تولید می‌کند. اکنون محققان می‌گویند: این امکان وجود دارد که این آنتی‌بادی‌های مقابله‌کننده با اسپرم‌ها به سلول‌های مغزی نیز حمله کنند.

 

 

 

 

 

دیدگاه ها بسته شده است