اجبار کردن ۲ واکسن جدید به طرح واکسیناسیون در ایران به دستور سازمان بهداشت جهانی!

اجبار کردن ۲ واکسن جدید به طرح واکسیناسیون در ایران به دستور سازمان بهداشت جهانی!

رییس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو با بیان اینکه سازمان بهداشت جهانی اضافه شدن ۲ واکسن "پنوموکوک" و "روتا ویروس" را به طرح واکسیناسیون توصیه کرده است، گفت: بر این اساس وزارت بهداشت ورود این دو واکسن را در برنامه خود دارد.

علی واشقانی با تاکید بر اینکه طرح واکسیناسیون نیازمند تامین منابع مالی پایدار است، اظهار کرد: به دلیل اینکه نمی‌توان پس از آغاز طرح واکسیناسیون یک نوع واکسن، آن را متوقف کرد باید پیش از اجرای آن، از تامین مستمر منابع، اطمینان حاصل شود.

وی افزود: آخرین تغییر در برنامه واکسیناسیون کشور، تبدیل واکسن سه‌ظرفیتی (دیفتری، کزاز و سیاه‌سرفه) به 5 ظرفیتی (دیفتری، کزاز، سیاه‌سرفه، هپاتیت ب و هموفیلوس آنفلوانزا تیپ ب) بود که در اواخر سال 93 صورت گرفت و از آن ‌پس، تغییر خاصی در طرح واکسیناسیون کشور رخ نداده است.

رییس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو با بیان اینکه سازمان بهداشت جهانی اضافه شدن 2 واکسن "پنوموکوک" و "روتا ویروس" را به طرح واکسیناسیون توصیه کرده است، گفت: بر این اساس، وزارت بهداشت ورود واکسن روتا برای جلوگیری از ابتلا به نوعی اسهال و پنوموکوک برای ذات‌الریه را در برنامه خود دارد که برای ورود آن به شبکه واکسیناسیون، تامین منابع مالی ضروری است.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری با تخصیص 100 میلیون دلار برای تولید این 2 واکسن موافقت کردند، تصریح کرد: این اعتبار در اختیار شرکتهایی که در این حوزه فعالیت دارند، قرار گرفته است اما پروسه تولید واکسن زمانبر بوده و از طرفی برای تداوم اجرای آن، نیازمند حمایت همه جانبه مجلس و نهادهای مرتبط است.

دیدگاه ها بسته شده است