جنگ برچسب بر روی محصولات تراریخته!

یکی از مناقشات بزرگ در حوزه سلامت محصولات غذایی، مناقشه بر سر سلامت محصولات دستکاری‌شده ژنتیکی یا همان محصولات ترا ریخته است. بسیاری از کشورهای دنیا ازجمله 32 کشور اروپایی پس از سالها بحث و برسی و انجام  آزمایش‌ها مختلف مستقل برای تأیید سلامت یا مخاطرات مصرف این محصولات، سرانجام کشت این محصولات در کشورهای خود را ممنوع کرده‌اند و از سویی با اجرای دقیق "قانون برچسب‌گذاری"، نهایت تلاش خود را برای معرفی محصولات وارداتی دستکاری‌شده ژنتیکی در بازارهای مصرف داخلی خود به مصرف‌کنندگان داشته‌اند.

از سوی دیگر عمده تلاش کشورهایی که کشت و تولید محصولات ترا ریخته را داخل کشور خود ممنوع کرده‌اند، بر تولید محصولات "ارگانیک" و افزایش سطح کشت این محصولات در کشور خود متمرکز بوده است. باوجود روشن بودن تجربیات جهانی در نوع مواجهه با محصولات ترا ریخته، متأسفانه جریانی در داخل کشورمان بانفوذ به مراکز حساس و تصمیم گیر در بدنه دولت طی سالیان اخیر نهایت تلاش خود را برای کشت و تجاری‌سازی محصولات ترا ریخته در داخل کشورمان دارد؛ جریانی که تا به امروز برای توجیه چرایی اصرار بر تولید این محصولات پرمخاطره در داخل کشور و عدم توجه به هشدارهای صریح اساتید بیوتکنولوژی، قطع واردات محصولات ترا ریخته و تولید ملی آن را توجیهی برای فعالیت‌های تجاری خود در این حوزه قرار داده‌اند! درحالی‌که منتقدان داخلی ترا ریخته ضمن تأکید بر لزوم قطع واردات محصولات ترا ریخته، نسبت به مخاطرات متعدد انسانی و زیست‌محیطی تولید داخلی محصولات ترا ریخته هشدار می‌دهند.

جریان حامی تولید محصولات دست‌کاری ژنتیک تا به امروز نهایت تلاش خود را برای جلوگیری از اجرای قانون برچسب‌گذاری این محصولات نیز به کار گرفته است چراکه با افزایش سطح آگاهی مردم درباره مخاطرات مصرف محصولات ترا ریخته، این جریان به‌خوبی واقف به این حقیقت است که اجرای دقیق برچسب‌گذاری این محصولات عملاً تیر خلاصی به این جریان و توقف فروش محصولات ترا ریخته در بازار مصرف داخلی کشورمان خواهد بود!

در ادامه، یکی از مخاطبان باشگاه خبرنگاران تسنیم در قالب طنز به موضوع سلامت محصولات ترا ریخته و چرایی تلاش جریان حامی محصولات ترا ریخته برای جلوگیری از اجرای قانون برچسب‌گذاری پرداخته است: «بیست سالی می­‌شود که بین محصولات غذایی دعوا انداخته و آن‌ها را سه دسته کرده‌اند! دسته اول که خیلی وقت است فاتحه لازم شده‌اند "ارگانیک‌ها" هستند؛ محصولات تروتمیزی که امروزه فقط روی کتیبه­‌ها، نامی از آن‌ها دیده می‌شود!

دسته دوم، محصولاتی هستند که سم و کود نقش اولیاء را برای آن‌ها بازی می­‌کنند و این محصولات خیلی به اولیاء خود شبیه هستند!

در دسته سوم، ترا ریخته‌ها جای می‌گیرند؛ عده­‌ای باعث شده­‌اند گیاهان، بویی از گیاهیت و حیوانات، بویی از حیوانیت نبرند و حاصلش شده ترا ریخته‌ها! برای مثال ژن خوک به مرغ تزریق کرده‌اند و موجود جدید نه بویی از خوکیت برده و نه از مرغیت!

طبیعی است وقتی محصولات به سه دسته تقسیم می‌شوند، مصرف‌کنندگان آن‌ها هم باید به سه گونه تقسیم شوند تا قانون طبیعت به هم نخورد!

گونه اول، مردم کوچه‌بازار هستند، کسانی که به‌ناچار ترا ریخته مصرف می­‌کنند، این دسته حتی ممکن است که ندانند محصولات غذایی که روزانه مصرف می‌کنند ترا ریخته است!

گونه دوم مخالفان ترا ریخته هستند؛ آن‌ها هم به‌ناچار ترا ریخته مصرف می­‌کنند و اگر اندکی شانس با آن‌ها یار باشد، شاید بهره و نصیبی هم از محصولات ارگانیک ببرند.گونه سوم موافقان ترا ریخته هستند که در ظاهر به‌شدت خود را مشتاق مصرف ترا ریخته‌ها نشان می‌دهند اما در خفا به‌شدت مقید به یافتن محصولات ارگانیک و تناول از این محصولات هستند؛شاهدش هم اینجاست!!

اما بین این سه گونه، تفاوت‌هایی دیگری هم وجود دارد؛ مخالفان ترا ریخته می­‌گویند که با یک "برچسب" می­‌توان دست‌کم به گونه خودشان و گونه کوچه‌بازار این اختیار را داد تا خودشان انتخاب کنند که "تراریخته‌خور" به‌حساب بیایند یا خیر اما شاید مخالفان ترا ریخته فقط به خودشان توجه دارند و نمی­‌دانند اگر ترا ریخته‌ها بر چسب‌دار شوند چه مشکلاتی برای کشور به بار می­‌آید!!

در زیر تعدادی از مشکلاتی را که با اجرای قانون برچسب‌گذاری به روی محصولات ترا ریخته ایجاد می‌شود می‌خوانیم:

  1. با برچسب زدن محصولات تراریخته، همه از اثرات این محصولات بر خود و هفت نسل قبل و بعدشان باخبر می­‌شوند! آن‌وقت است که دیگرکسی ترا ریخته نمی­‌خورد و مریضی، منقرض می­‌شود؛ مریض که نباشد بیمارستان‌ها خلوت، جامعه پزشکی، بیکار و هزاران شغل و فرصت شغلی که زمینه آن بیمار بودن مردم است از بین می‌رود! آن‌وقت جواب این خیل عظیم بیکاران را چه کسی خواهد داد؟!
  2. ازآنجایی‌که برچسب ما را در فکر درد و مرضیه‌ای بعدش غرق می­‌کند، بادل و جان غذا خوردن را از ما می­‌گیرد؛ آن‌وقت است که اصطلاح «نوش جونت» و «گوشت بشه به تنت» بی­‌معنی می­‌شود و ما نمی­‌دانیم بعد از غذا چه بگوییم و تبعات عدیده فرهنگی دامن‌گیر کشور می­‌شود!
  3. با برچسب زدن به روی محصولات غذایی و مشخص شدن محصول تراریخته از غیرتراریخته، فروشگاه‌ها چون بیشتر اجناسشان تراریخته است، ورشکسته و کاروکاسبی‌شان، تخته می‌شود! درنتیجه دیگر محصولات سالمی مانند آدامس خرسی هم در دسترس نخواهند بود؛ آن‌وقت است که موقع استرس، آدامسی برای جویدن پیدا نمی­‌شود و جامعه را استرس‌های لاعلاج قبضه می­‌کنند!
  4. اصلاً کسی به فکر آمار بیکاران هست؟! با برچسب زدن، تراریخته‌ها به فروش نخواهند رفت، درنتیجه گونی دلال تراریخته و وارد‌کننده تراریخته به جامعه بیکاران کشور اضافه می­‌شود؛ آقای مخالف تراریخته، آن‌موقع شما جواب جامعه بیکاران را می‌دهی؟!

مخالفان تراریخته عزیز! لطفاً در انتقادهایتان، کمی هم موارد بالا را هم در نظر بگیرید و برای کشور مشکل تراشی نکنید! مافیا و تاجران ترا ریخته با ترا ریخته خوردن مردم، زندگی می­‌کنند؛ پس بی‌خیال شوید و این آرامش را از این جماعت دلسوز و زحمـت‌کش نگیرید».

دیدگاه ها بسته شده است