دولت اسلامی و سلامت

جایگاه دولت اسلامی

خداوند متعال: « آیا به جای او ولیّ و سرپرستی برای خود گرفته‌اند؟ خداست که ولیّ و سرپرستی راستین است، و اوست که مردگان را زنده می‌کند، و هموست که بر هر چیزی تواناست. (9) و درباره هر چیزی اختلاف پیدا کردید ، داوریش به خدا [ ارجاع می گردد ] . چنین خدایی پروردگار من است. بر او توکل کردم و به سوی او بازمی‌گردم. (10)»

[أَمِ اتَّخَذُوا مِنْ دُونِهِ أَوْلِياءَ فَاللَّهُ هُوَ الْوَلِيُّ وَ هُوَ يُحْيِ الْمَوْتي‏ وَ هُوَ عَلي‏ کُلِّ شَيْ‏ءٍ قَديرٌ (9) وَ مَا اخْتَلَفْتُمْ فيهِ مِنْ شَيْ‏ءٍ فَحُکْمُهُ إِلَي اللَّهِ ذلِکُمُ اللَّهُ رَبِّي عَلَيْهِ تَوَکَّلْتُ وَ إِلَيْهِ أُنيبُ (10)] [قرآن کریم، سوره شوری]

 

با انقلاب شکوهمند اسلامی، نظام مقدس اسلامی در ایران پایه گذاری شده و مقدمات لازم برای تشکیل دولت اسلامی فراهم گردیده است. امری که ایجاد آن لازم و ملزوم جامعه‌ی اسلامی است و امید است با تحقق این دو امر؛ ظهور تمدن نوین اسلامی پدیدار شود.

 

دولت اسلامی؛ دولتی است که بر اساس قواعد و اصول دین مبین اسلام، جامعه اسلامی را اداره کرده و حکم الهی را در زمین جاری می کند.

 

سلامت و وابستگی آن به دیگر موضوعات

حال در پایان دهه‌ی چهارم از عمر نظام مقدس اسلامی، می‌بایست با تصویرسازی و إن‌شاء‌الله نمونه‌سازی از برخی موضوعات در دولت و جامعه‌ی اسلامی شرایط را برای تحقق کامل آن فراهم سازیم.

 

شاید موضوع سلامت از چالشی‌ترین مباحث در تمدن‌های گوناگون بشری باشد، چرا که تحقق آن مستقل نیست و وابسته به بسیاری از کلان موضوعات و ابَر مسئله‌های دیگر است.

 

اما نمی‌توان با نادیده گرفتن بررسی مفهوم سلامت در مکتب اسلام، سبب شد؛ راه تقلید و اقتباس از غرب یا شرق در حوزه‌ی سلامت باز شده و ما را در دیگر موضوعات و مسائل نیز وابسته به تمدن‌های گوناگون کند.

لذا تلاش ما در این نوشته این است که مفهوم سلامت را در دولت اسلامی و روش تحقّق آن را در جامعه‌ی اسلامی تبیین نموده و تلاش کنیم تا با اجرای نمونه‌های موفّق از آن، الگویی برای بسط و گسترش سلامت ایجاد نماییم.

خداوند متعال: «بگو: من فقط به شما یک اندرز می‌دهم که؛ دو دو و به تنهایی برای خدا به پا خیزید، سپس بیندیشید ...» [قُلْ إِنَّما أَعِظُكُمْ بِواحِدَةٍ أَنْ تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنى‏ وَ فُرادى‏ ثُمَّ تَتَفَكَّرُوا ... (46)] [قرآن کریم، سوره سباء]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *