تولید پفک با ذرت‌های تراریخته دامی!

اداره بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان جهاد کشاورزی استان البرز با ارسال نامه‌ای به دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت جهاد کشاورزی با موضوع فرآورده‌های ترایخته نوشت: پیرو مذاکره تلفنی مورخ 1397/8/3 در مورد فرآورده‌های ترا ریخته دامی به استحضار می‌رساند، طبق بررسی‌های به‌عمل‌آمده بخشی از محموله‌های وارداتی این فرآورده‌ها در برخی از کارخانه‌های مواد غذایی پس از فرآوری مختصری "به‌عنوان مواد اولیه مصارف انسانی از قبیل پفک و..."  مورداستفاده قرار می‌گیرد.

بر اساس‌نامه شماره 17210/200 مورخ 1397/4/16 معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و تحقیقات وزارت خطاب به رئیس سازمان دامپزشکی کشور، درج عبارت "مصرف این محموله تنها برای مصرف دام مجاز است و استفاده از این محموله برای کشت مجاز نیست" در گواهی بهداشتی تمام محموله‌های حاوی ذرت تغییر شکل یافته ژنتیک (ترا ریخته) مشاهده‌شده که این محموله‌ها در دو شرکت ...... و ..... در شهرک‌های صنعتی ........ و ...... به‌عنوان مواد اولیه مصارف انسانی استفاده می‌شود.

موضوع اخیر طی نامه‌ای از اداره بازرسی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی استعلام گردید که در پاسخ، معاون غذا و دارو دانشگاه مذکور اعلام نموده که ذرت مورداستفاده با استانداردهای ملی مطابقت داشته است!

نکته اساسی و پرسش اصلی این است که چرا ذرت وارداتی با تعرفه 5 درصد که می‌بایست در مصارف دامی مورداستفاده قرار گیرد تا به‌نوعی مبنای تنظیم بازار در فرآورده‌های دامی قرار گیرد با هزینه بسیار پایین برای شرکت‌های مذکور مورد مصرف انسانی قرارگرفته و ارزش‌افزوده هنگفتی را نصیب این شرکت‌ها می‌نماید! از طرفی سازمان دامپزشکی در مورد مصارف انسانی آن اظهارنظر نکرده و تکلیف را بر عهده دانشگاه علوم پزشکی می‌داند.

با این تفاسیر متأسفانه این فرآورده‌های ترا ریخته بدون اخذ مجوزهای لازم و صرفاً با آزمایش‌های ابتدایی دانشگاه علوم پزشکی به مصارف انسانی می‌رسد که تبعات آن  بارها در رسانه‌ها توسط متخصصین گوشزد گردیده است. از همه مهم‌تر چرا نهاده‌ای که می‌بایست به‌عنوان مواد اولیه تنظیم بازار مصرف شود به مصارف انسانی باارزش افزوده بالاتر می‌رسد؟

مراتب جهت استحضار و دستور اقدام لازم ارسال می‌گردد. در ضمن کیات مستندات به پیوست می‌باشد.

بنابراین گزارش تصویر این نامه و اسامی این دو شرکت حاضر در استان البرز محفوظ است تا در اختیار دستگاه‌های مسئول برای برخورد لازم و  ترتیب اثر قرار گیرد.

http://tn.ai/1897554

دیدگاه ها بسته شده است