چند ویژگی جالب عسل

چند ويژگي جالب عسل

۱_ عسل هرگز فاسد نمی‌شود، جهت نگهداري احتياج به يخچال ندارد و می‌توان در دماي اتاق آن را نگهداري كرد.

۲_ به خاطر ميزان بالاي فروكتوز ۲۵% شیرین‌تر از قند است.

۳_ در درمان آلرژی‌های فصلي براي ساكنين مناطقي كه عسل از گلهاي همان منطقه به‌دست‌آمده است، بسيار مفيد است.

۴_ تنها غذايي است كه استفاده از آن باعث نابودي چرخه طبيعت نمی‌شود.

عسل و خواص درمانی آن

اگر کسی تا به حال گلی را چیده باشد و آن را از هم جدا کرده و انتهای آن را چشیده باشد، در کام خود حلاوت و شیرینی‌ای احساس خواهد کرد.

این حلاوت و شیرینی همان شهد گل بوده که غالباً در انتهای هر گل قرار گرفته و زنبور عسل با جمع‌آوری آنها در کندو، پس از فرآیندی که روی آن انجام می‌دهد و ترشح بزاقی از دهان خود، آنها را به عسل تبدیل می‌نماید.

نه تنها استفاده از عسل برای درمان مؤثر است، بلکه همان شهد از نظر درمانی و سلامتی به حدی مفید است که آن را «ماء الحیاة» یا «آب زندگانی» نامیده‌اند.ارزش درمانی عسل

اهمیت درمانی عسل به حدی است که قرآن کریم در رابطه با آن می‌فرماید: «فيهِ شِفاءٌ لِلنَّاسِ» در عسل شفاء برای تمامی مردم است.

از این کلام مطلق خداوند تبارک و تعالی معلوم می‌گردد که خواص درمانی عسل تا چه اندازه عام و فراگیر است؛ اولاً برای تمامی انسان‌ها مفید واقع خواهد شد، چرا که نفرموده است برای مسلمانان یا برای مؤمنان شفاء است.
ثانیاً مشخص می‌شود که برای تمامی بیماری‌ها مناسب است، چرا که هر فردی روی کره‌ی زمین به نوعی بیماری و مرض دچار است و نمی‌توان گفت: که عسل برای این فرد کارآیی ندارد، چرا که قرآن فرموده است برای تمامی مردم موجب شفاء است.
ثالثاً درمان با عسل نتیجه قطعی و بهبودی صد در صدی به دنبال خواهد داشت، چرا که خداوند تبارک و تعالی در قرآن کریم از عسل به عنوان «دواء» یا دارو یاد نکرده است، بلکه از آن به عنوان شفاء نام برده است. چرا که چه بسا داروهائی که حتی از نوع اسلامی آن به دلایلی از جمله مصلحت ماندن بیمار در بیماری، مؤثر واقع نمی‌شوند، اما تفاوتی که شفاء با دواء یا دارو دارد این است که شفاء نتیجه‌ی درمان و مداوا کردن است؛ یعنی فردِ بیمار خود را سالم شده‌ فرض نماید، چرا که درمان آن به تضمین قرآن قطعی است.اگر سیاه‌دانه را همراه با عسل مصرف کنیم ...

رابعاً اگر عسل با سیاه‌دانه ترکیب شده و مصرف شود، سخت‌ترین بیماری‌ها را درمان خواهند کرد. زیرا امام صادق(علیه‌السلام) می‌فرمایند: سیاه‌دانه و عسل در هر کجا و هر قسمت از بدن که قرار بگیرند، شفاء ایجاد خواهند کرد.چگونه سیاه‌دانه را با عسل مصرف کنیم؟؟

روش مصرف عسل با سیاه‌دانه به این نحو است که یک قاشق مرباخوری عسل برداشته و تعداد 7 عدد سیاه‌دانه روی آن انداخته و آن را میل می‌کنیم. در تعداد سیاه‌دانه‌ها بایستی دقت به عمل آید که تعداد آن 6 و یا 8 عدد نشود؛ چرا که در عدد 7 سرّی است که اگر یک قاشق غذاخوری سیاه‌دانه هم میل شود، آن اثر را نخواهد داشت.

لذا اگر برای هر بیماری و هر مشکلی صبح ناشتا(قبل از صبحانه) و همچنین بعد از هر وعده غذایی از برنامه فوق استفاده شود و یا در هنگام بروز مشکلات ناگهانی مثل سردرد، تب یا دیگر مشکلات، از ترکیب 7 عدد سیاه‌دانه و عسل بهره بگیریم، به اذن خداوند تبارک و تعالی امید بهبودی و سلامتی فوری می‌رود.

تولیدات دیگر زنبور عسل

عسل مهمترین محصول زنبور عسل است که توسط زنبورهای کارگر تولید می شود.اما فعالیت زنبورهای کارگر منحصر به تولید عسل نبوده و محصولاتی همچون ژل رویال و موم را نیز تولید می کنند.به ژل رویال (royal jelly) شاه انگبین، شیر زنبور عسل، شهد شاهانه و غذای ملکه هم می‌گویند. این ماده بسیار مغذی و نیرو بخش است. در واقع به عنوان غنی‌ترین ماده مغذی بیولوژیک شناخته شده و از گذشته‌های دور به عنوان اکسیر جوانی و مایه حیات در طب باستان استفاده می شده و اکنون نیز در کشورهای پیشرفته جهان، استفاده‌ی طبی از آن بر پایه تحقیقات دانشمندان در دانشگاه‌ها و موسسه‌های تحقیقاتی معتبر رایج است.♦️ژل رویال♦️

این ماده از دو جفت غده هیپوفارین موجود در طرفین سر زنبوران کارگر جوان ترشح می شود و با بزاق دهان آنها مخلوط می‌گردد. این ژل، خمیری شکل با رنگ تقریبا سفید تا زرد کمرنگ و طعمی تند و زننده است. این ماده مغذی تا سه روز مورد استفاده همه لاروها قرار می‌گیرد، ولی زنبور ملکه به طور دائم از این ماده تغذیه می‌کند. تفاوت مهمی که بین خوردن عسل معمولی با خوردن ژل رویال به صورت کاملاً بارز، مشهود است این است که ملکه زنبور عسل به واسطه استفاده از این ماده مغذی حدود 5 تا 6 سال عمر می‌کند، در حالی که زنبورهای کارگر در فصول فعالیت خود (بهار و تابستان) حدوداً در کمتر از 14 تا 24 روز از فعالیت خود می‌میرند.

 

دیدگاه ها بسته شده است