اسپند

خواص اسپند:
گرم خشک است و ضد سوداست و ضد بلغم و روی اعصاب خیلی تاثیر دارد در لرزش و افسردگی و اضطراب تاثیر دارد و شجاعت را زیاد می‌کند. میزان مصرف آن بسته به طبع و مزاج هر فرد متفاوت است. حداکثر میزان مصرف اسفند یک قاشق مرباخوری است که با آب قورت داده می‌شود. به مدت ۴۰ روز یا نهایتا ۸۰ روز(بستگی به نظر طبیب حاذق طب اسلامی دارد) مصرف بیشتر از این باعث مسمومیت می‌شود زیرا اسفند حاوی سم است. اسفند را بهتر است نشسته مصرف کنید تا اثر درمانیش بالاتر برود.
اسفند در تورم ها، دردهای سرد استخوانی، اسکیزوفرنی و آرتروز های سرد و … کاربرد دارد. اسفند میزان شیر و ادرار و خونریزی را زیاد می‌کند و در درمان انزال زودرس و عفونت‌های شدید زنان و ضعف جنسی بسیار موثر است. مصرف اسفند نباید نابجا و خود سرانه باشد اسفند در افراد گرم مزاج ممکن است ایجاد خارش و کهیر کند. مصلح اسفند سرکنگبین است.
دود کردن اسفند خیلی برای دفع انرژی‌های منفی مفید است. پیامبر اکرم می‌فرمایند خداوند به ازای هر دانه اسفند ملکی را خلق می‌کند که از خودتان و محیط اطراف‌تان محافظت میکند. موجودات زنده و ماهی و گل و گیاه در منزل خیلی خوب است چرا که پیش مرگ ما می‌شوند و باعث می‌شود قضا بلا به اینها بخورد نه به ما.

حضرت امیر (ع) می فرمایند:
درخت اسپندی نیست، مگر اینکه ملائکه همراه آن است و از آن پاسبانی می کند تا برسد به دست کسی که می خواهد آن را مصرف کند. در ریشه و ساقه اسپند؛ نَشرَه [خوشی و انبساط نفس]، و در فرعش، شفای ۷۲ بیماری است.
امام صادق (ع) در پاسخ سوالی که از ایشان درباره اسپند شده است، می‌فرماید: «هیچ ریشه‌ای از اسپند در زمین نفوذ نکند و هیچ شاخه ای به طرف اسمان رشد نکند، مگر ملکی، موکّل آن می‌شود تا اینکه از بین برود یا به دست کسی برسد تا از آن استفاده کند شیطان از خانه‌ای که در آن اسفند وجود دارد، ۷۰ خانه دور می‌شود. اسپند درمان ۷۰ درد و بیماری است که کمترینش جذام است. از اسپند و درمان با اسپند غافل نشوید».
دود کردن اسفند خیلی برای دفع انرژی های منفی مفید است. پیامبر اکرم می‌فرمایند خداوند به ازای هر دانه اسفند ملکی را خلق می‌کند که از خودتان و محیط اطراف تان محافظت می‌کند. موجودات زنده و ماهی و گل و گیاه در منزل خیلی خوب است چرا که پیش مرگ ما می‌شوند و باعث می‌شود قضا بلا به اینها بخورد نه به ما.

 

خواص درمانی اسپند در روایات
دود اسفند و خود اسفند آنتی‌بیوتیک طبیعی است.
گیاهی شجاعت‌آور است.
مصرف یک مثقال (۴/۵ گرم) از آن هر روز به مدت ۴۰ روز موجب جاری شدن حکمت در قلب می‌شود.
مصرف یک مثقال (۴/۵ گرم) اسفند به طور روزانه طی ۴۰ روز نقش پیشگیرانه از ۷۲نوع بیماری دارد.
مصرف روزانه آن پیشگیری از بیماری جذام می‌کند.
شستن مقداری اسفند، ۶مرتبه با آب سرد و مرتبه هفتم با آب گرم و خشک کردن در سایه و آغشته کردن اسفند با روغن گل سرخ و خوردن یک قاشق چایخوری از آن هر روز صبح ناشتا، درمان بیماری بی اختیاری ادرار و قطره قطره ادرار کردن است.
فرشتگان الهی مسئولیت محافظت از این گیاه جهت جلوگیری از خنثی شدن خواص درمانی آن را دارند.
دور کننده شیطان تا فاصله ی ۷۰ منزل اطراف منزل انسان است.
شفا بخش و درمان بخش ۷۰ نوع بیماری است.
ضماد پودر اسفند بر موضع عقرب گزیدگی و مار گزیدگی و همچنین خوردن آن برای عقرب گزیدگی و مار گزیدگی نافع است.

دیدگاه ها بسته شده است